Úvod…

Šmykňa - kovárna - je podle encyklopedie lidové architektury stavba k výrobě a opravě železných nástrojů, podkov a jiných železných předmětů, používaná také při podkování koní.

Šmykňa - soubor, který od svého vzniku zpracovává výhradně slovenský folklór - má se svou jmenovkyní stejné nejen jméno, ale i úsilí a touhu poznat a zpracovat materiál k práci - slovenské lidové umění.


Šmykňa z Ostravy to má o to těžší, že její působiště je od zdrojů původních písní a tanců, které zpracovává, vzdáleno ne desítky, ale někdy i stovky kilometrů. A proto Šmykňa, stejně jako kovář v kovárně, tvrdě pracuje, aby výsledek jejího snažení byl ten "pravý", ten "nej"….

Jestli se to daří, můžete posoudit jen Vy…..

 

Historie…


Soubor byl založen na přelomu roku 1989 - 1990 skupinkou folklorních přátel z Ostravy (Martinem Pavliskou, Evou Machačovou a Jirkou Machačem) jako "Nezávislé folklorní sdružení". Ve stejném roce vznikla (1990) také i muzika - tehdy však jen tříčlenná. Během pěti měsíců se podařilo vytvořit celosouborový program a taneční skupina spolu s muzikou ji předvedla na prvním z celé řady vystoupení již pod názvem ŠMYKŇA.

Současnost…
Soubor od svého založení zpracovává výhradně slovenské lidové písně a tance řady regiónů - Terchová, Liptov, Myjava, Horehronie, Podpoľanie, Gemer, Šariš, Spiš a  Zemplín. Po rozdělení Československa byl vlastně prvním folklórním zástupcem národnostní menšiny Slováků na severní Moravě. Za dobu existence absolvoval řadu vystoupení na MFF (Strážnice, Dolní Lomná, Rožnov p. Radhoštěm, Liptál, Praha) nejen u nás, ale i v zahraničí (Německo, Itálie, Polsko, Turecko, Belgie, Slovensko, Francie atd., atd.). K těmto významným vystoupením se řadí taky spousta vystoupení po místních festivalech a městech celé naší republiky a Evropy.

Členy souboru jsou studenti ostravských středních a vysokých škol a taky pracující. Šmykňa je amatérským souborem, i když řada bývalých členů působila nebo působí v profesionálních tělesech.